Tu nájdete:
- Čo je dôležité aby detský šofér zostal v bezpečí
- Ktoré extra doplnky vybrať
- Ako zabezpečiť aby bola prvá jazda úspešná
- Čo musíte zvážiť pred kúpou
1. Má elektrické autíčko bezpečnostný pás?
Elektrické autíčka pre deti sa v priemere pohybujú rýchlosťou tri až šesť kilometrov za hodinu. Nie je to veľmi veľa, ale dosť na to aby sa bezpečnostný pás vyplatil. Nie len že chráni dieťa v prípade nárazu do steny. Zároveň mu zabraňuje vypadnúť z autíčka počas jazdy.
2. Môže byť elektrické autíčko ovládané na diaľku?
Diaľkové ovládanie Vám umožňuje ovládať autíčko dieťaťa. Zvyčajne je to štandardná súčasť modelov začiatočníckych modelov pre deti od dvoch rokov. Avšak nie vždy to majú modely pre troj, päťročné alebo staršie deti. Ale aj v tomto veku môže byť diaľkové ovládanie užitočné. Pred kúpou zvážte, aká je u Vášho dieťaťa koordinácia oko-ruka a či by nebola väčšia sranda, keby mama alebo otec vedeli prevziať riadenia - aspoň občas. Pri niektorých modeloch dokonca viete diaľkovým ovládaním ovládať volant.
3. Má autíčko automatické brzdy?
Automatické brzdy na mini autíčka zabezpečia že elektrické autíčko začne brzdiť hneď ako dieťa dá dole nohu z pedála akcelerátora. Na jednej strane je to najjednoduchší spôsob brzdenia, ktorý zvládnu aj veľmi malé deti. Na druhej strane tento systém pomáha zabrániť kolízii aj keď je dieťa vyrušené a zabudne brzdiť.
Nie je potrebné sa obávať bezpečnosti motora samotného. V týchto elektrických autíčkach je vždy uložený vnútri auta kam sa dieťa nedostane a vodotesný. Aby ste ochránili baterku, zaparkujte ho po skončení jazdy na nejaké suché miesto.
Detské elektrovozidlá: doplnky
Okrem bezpečnosti hrá významnú úlohu aj vybavenie. Malé verzie sú často prekvapivo podobné ich originálom. A tak ako pri normálnych vozidlách, aj tieto sú dostupné s rôznym vybavením:
- Ako znie zážitok z jazdy: väčšina elektrických autíčok pre deti má klaksón: je to super zábava, aspoň pre deti. Navyše, niektoré elektrické autíčka disponujú zvukom motora. Hoci v tom nie je takmer žiaden cenový rozdiel, môže to byť dôležitá vlastnosť. Vďaka tomu dieťa vie kedy beží motor a nebojí sa stlačiť plynový pedál.
- Výkon pre uši: tak ako cestné vozidlá, mnohé detské autíčka majú zvukový systém. Elektrické vozítko dokáže prehrávať hudbu z SD karty, USB portu alebo AUX konektora. Môžete sa rozhodnúť či tieto systémy majú fungovať počas jazdy, alebo len keď autíčko stojí.
- Pre jasné deti: LED svetlomety sú tak isto štandardnou súčasťou mnohých detských áut. Tak ako zvuk motora, prispievajú k autentickému zážitku z jazdy. Ak to nestačí, existuje aj luxusný variant: xenónové svetlomety. Tie však nie sú nevyhnutné. Deti by nemali jazdiť detskými vozidlami na verejných priestranstvách po zotmení. Existuje veľké riziko že ich prehliadne iný cyklista alebo motorista.
- Kolieska alebo pneumatiky? Ak to rozpočet dovolí, gumené pneumatiky sú vždy lepšia voľba z hľadiska bezpečnosti a zážitku z jazdy. Lacnejšie plastové kolieska sú hlučnejšie, môžu zanechávať šmuhy na podlahe a majú nižšiu trakciu na mokrých a hladkých povrchoch.
Detské autíčka: čo zvážiť pred kúpou
Väčšina modelov sa nedodáva pripravená na jazdu. To znamená, že pred prvým použitím bude potrebné niektoré veci zmontovať, napríklad nasadiť kolesá alebo zrkadlá. Jedna poznámka ohľadom bezpečnosti: malí budúci pretekári by mali vyskúšať svoje jazdné umenie najprv doma. Elektrické autíčko môže predstavovať výzvu pre koordináciu oko-ruka u malých detí.
Do dnešných dní (stav apríl 2019), žiadna nezávislá testovacia inštitúcia nerobila testy detských elektrických vozidiel. Avšak, spoločne s uvedenými bezpečnostnými tipmi, môžete pred kúpou zobrať do úvahy niekoľko ďalších vecí:
- Je baterka vymeniteľná? Žiadna nevydrží večne.
- Je pribalená nabíjačka, alebo ju treba objednať zvlášť?
- Koľko má autíčko sedadiel? Dvojsedadlová verzia môže byť lepšia pre súrodencov, aby sa zabránilo hádkam.
- Je sedadlo výškovo nastaviteľné? Takže zážitok z jazdy môže rásť spolu s deťmi.
- Koľko váži? Modely vážiace okolo 30 kg sú ťažké na nosenie po schodoch a počas cestovania.
A teraz: pripraviť, pozor, štart!